Recipes

Sárgarépás vadrizs-muffin

Hozzávalók 12 darabhoz: 12 dkg főtt vadrizs, 1 db sárgarépa lereszelve, 8 dkg finomliszt, 8 dkg teljes őrlésű búzaliszt, 2 teáskanál sütőpor, ½ teáskanál só, 1 teáskanál őrölt fahéj, 1 teáskanál őrölt szerecsendió, 8 dkg barnacukor, 1 db tojás enyhén felverve, 0,25 liter tej, 80 ml (6 evőkanál) olaj. Tetejére: 1 evőkanál cukor, ½ teáskanál őrölt fahéj.

Készítsük el a vadrizst és a sárgarépát. Keverjük össze egy tálban a liszteket, a sütőport, a sót, az őrölt fahéjat és a szerecsendiót, továbbá a barnacukrot. Adjuk hozzá a vadrizst és keverjük össze. Egy másik tálban verjük fel a tojást a tejjel és az olajjal. Adjuk hozzá a reszelt sárgarépát, majd óvatosan keverjük össze a száraz és a folyékony összetevőket. Kissé kivajazott muffin-sütőformába kanalazzuk a tésztát. Keverjük össze a cukrot az őrölt fahéjjal és szórjuk meg tetejüket a keverékkel. 200°C hőmérsékletű sütőben 20-25 percig sütjük. A muffinokat vegyük ki a formából, és rácsra helyezve hagyjuk kihűlni.

Vadrizses áfonya-muffin (teasütemény)

Hozzávalók 12 darabhoz: 15 dkg finomliszt, 8 dkg cukor, 2 teáskanál sütőpor, 1 teáskanál őrölt koriander, ½ teáskanál só, 3 dkg vaj, 2 db tojás, 125 ml tej, 20 dkg áfonya, 6 dkg főtt vadrizs.

Egy tálban keverjük össze a lisztet, a cukrot, a sütőport, az őrölt koriandert és a sót. Egy másik tálban turmixoljuk össze a vajat, a felvert tojásokat és a tejet. A száraz nyersanyagokból egy evőkanálnyit kanalazzunk rá az áfonyára és hempergessük bele a szemeket. A folyékony összetevőket jól elkeverjük, majd hozzáadjuk a tésztához az áfonyát és a vadrizst. A tészta állaga meglehetősen kemény lesz. A tésztát muffin-sütőformába kanalazzuk és 200°C-ra előmelegített sütőben 15-20 percig sütjük.

Avokádós vadrizs saláta

Hozzávalók 4 főre: 10 dkg vadrizs, 1 teáskanál Díjon-típusú mustár, ½ teáskanál só, 1 csapott evőkanál cukor, 45 ml (3 evőkanál) almaborecet, 80 ml (5 evőkanál) olívaolaj, 2 szál újhagyma, zölddel együtt apróra vágva, 2 db avokádó meghámozva és kockára vágva, 1 kisebb piros húsú paprika vékony szeletekre vágva a díszítéshez.

Főzzük meg a vadrizst és hűtsük le. Keverjük össze a mustárt, a sót, a cukrot és az ecetet, lassan öntsük hozzá az olajat. Tegyük bele a hagymát és az avokádókockákat. Egy nagy tálban keverjük össze a kihűlt vadrizst, az öntetet, a hagymát és az avokádót. Lehűtve vagy szobahőmérsékleten tálaljuk, vékony szeletekre vágott piros húsú paprikával díszítjük.

Ezeregyéjszaka vadrizs saláta

Hozzávalók: 10 dkg vadrizs, 0,5 liter víz, 2 teáskanál só, 2 egész csirkemell vagy kb. 1,4 kg csirkehús darabok, 125 ml (8 evőkanál) olívaolaj, 60 ml (4 evőkanál) citromlé, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 kis fej vöröshagyma apróra vágva, 1 evőkanál szárított mentalevél, 35 dkg koktélparadicsom vagy kisméretű paradicsom negyedelve.

Egy közepes méretű lábasban mossuk át meleg vízzel a vadrizst, majd csepegtessük le róla a nedvességet. Újra lábasba téve sós vízzel engedjük fel. Forraljuk fel, és 45-50 percen keresztül kis lángon főzzük puhára. Eközben vízben készre főzzük vagy roston megsütjük a csirkét, majd hagyjuk kissé kihűlni. Bőrözzük le és csontozzuk ki, a húst vágjuk csíkokra. Egy nagy tálban keverjük össze a vadrizst, a csirkehúst, az olajat, a citromlevet, a petrezselyemzöldet, a hagymát és a mentalevelet. Fedjük és hűtsük le. Közvetlenül tálalás előtt adjuk hozzá a paradicsomot és óvatosan keverjük össze. Díszítsük citromcikkelyekkel.

Mandulás vadrizs saláta

Hozzávalók: 25 dkg vadrizs, 1 ½ teáskanál só, 1,5 liter víz, 1 nagy fej vöröshagyma vékony szeletekre vágva, ½ közepes fej zellergumó kockára vágva, 3 dkg mandulaszelet pirítva, 45 ml (3 evőkanál) olívaolaj, 45 ml (3 evőkanál) étolaj, 45 ml (3 evőkanál) fehér borecet, 1 evőkanál őrölt kakukkfű, 1 evőkanál őrölt rozmaring, ½ teáskanál só, ¼ teáskanál őrölt bors.

Mossuk meg a vadrizst hideg vízben, majd csepegtessük le. Tegyük fel sós vízben főni. Forraljuk fel, majd kis lángon 45-50 percig főzzük. Ha kész, hideg vízzel öblítsük át és a felesleges nedvességet szűrjük le róla. Egy nagy tálban keverjük el a hagymával, a zellerrel és a mandulával. Egy kisebb tálban elegyítsük el cseppenként az olajat az ecetben, adjuk hozzá a kakukkfüvet, a rozmaringot, a sót és a borsot. Öntsük a rizskeverékhez és óvatosan keverjük össze, majd lehűtve tálaljuk.

Vadrizses zöldbabsaláta

Hozzávalók 6 főre: 10 dkg vadrizs, 45 dkg friss zöldbab megtisztítva, ¼ teáskanál őrölt gyömbér vagy 2 cm-es friss gyömbér, 45 ml (3 evőkanál) sherry ecet vagy fehér bor, 1 teáskanál szezámolaj, 1 teáskanál cukor, 1 késhegynyi őrölt fehér bors, 80 ml olívaolaj, 4 evőkanál szezámmag pirítva.

Főzzük meg a vadrizst az alaprecept szerint. Hosszában vágjuk szét a zöldbabokat és forró vízben blansírozzuk kb. 3 percig. Szűrjük le és hideg vízzel hűtsük le. Az ecettel vagy fehér borral turmixoljuk el a gyömbért. Adjuk hozzá a szezám olajat, a sót, a cukrot és a borsot. Keverjük hozzá az olajat, hogy kellemes öntetet kapjunk. Öntsük rá a vadrizses zöldbabra és keverjük jól össze. Tetejét pirított szezámmaggal szórjuk meg.

Parajos vadrizs saláta

Hozzávalók 4 főre: 25 dkg főtt vadrizs leszűrve és lehűtve, 2 maroknyi (4 dkg) friss paraj apróra tépkedve, 1 kisebb fej vöröshagyma vékonyra szeletelve, 3-4 szelet főtt sonka darálva, 2 db csirkemell főzve és lehűtve, 125 ml olasz salátaöntet (olajos vagy ecetes), 1 evőkanál szójaszósz, ½ teáskanál cukor.

Készítsük el a vadrizst, a parajt és a főtt sonkát. Csontozzuk ki a csirkemelleket és vágjuk apró darabokra a húst. Keverjük össze az olasz salátaöntetet, a szójaszószt és a cukrot. (A cukor teljes feloldódásához állandóan keverni kell!) Ha a salátát jó előre kívánjuk elkészíteni, akkor minden egyes nyersanyagot külön-külön fedjük le és csomagoljuk be. Tálalás előtt közvetlenül adjuk a száraz hozzávalókhoz az öntetet.

Vadrizses csirkemell

Hozzávalók 4 főre: 10 dkg vadrizs, 1 nagy fej zellergumó kockára vágva, 1 közepes nagyságú zöldhúsú paprika, 330 ml víz, 30 ml (2 evőkanál) csirkehúsleves por vagy 2 csirkehúsleves kocka, egy csipetnyi só, 2 db egész csirkemell félbe vágva és lebőrözve, szójaszósz.

Egy tál meleg vízben alaposan megmossuk a vadrizst, majd leszűrjük. Egy kivajazott 2 literes tepsiben keverjük össze a vadrizst, a zellert, a paprikát, a vizet, a csirkehúsleves port és a sót. Helyezzük a csirkét a vadrizses keverék tetejére és felületét kenjük le szójaszósszal. Fedjük le és tegyük be a tepsit kb. 180°C-osra előmelegített sütőbe és másfél óráig süssük, míg megpuhul a vadrizs. Ízlés szerint díszítsük zellerlevéllel.

Marhahúsos vadrizs-egytál

Hozzávalók: 0,5 liter víz, 10 dkg vadrizs, 0,3 liter sűrített csirkehúslé, 40 dkg gomba (konzerv), 125 ml víz, 1 teáskanál fűszersó (zeller-, fokhagyma-, hagymasó), ¼ teáskanál őrölt bors, ¼ teáskanál pirospaprika, 3 evőkanálnyi vöröshagyma apróra vágva, 45 ml (3 evőkanál) olaj, 45 dkg marhahús darálva.

Öntsük fel vízzel a vadrizst egy tálban. Hagyjuk így 15 percre, majd szűrjük le és tegyük egy magas falú tepsibe. Adjuk hozzá a sűrített csirkehúslét, a gombát és a gomba felöntő levét, a vizet és a fűszereket. Óvatosan keverjük össze és hagyjuk néhány percig állni. Serpenyőben pároljuk meg a hagymát olajon, majd adjuk a zöldségekhez. Ezután pirítsuk meg a serpenyőben a darált marhahúst, míg elég morzsalékos nem lesz. Csepegtessük le róla a felesleges nedvességet és adjuk a vadrizses keverékhez. A lefedett ételt 2 órán keresztül készre sütjük.

Garnélarákos vadrizs

Hozzávalók 8 főre: 10 dkg vadrizs, 90 dkg garnélarák, 8 dkg vaj, 1 teáskanál só, 6 gerezd fokhagyma áttörve, ½ csokor petrezselyemzöld apróra vágva, 2 teáskanál citromhéj reszelve, 2 teáskanál citromlé, citromcikkelyek.

Főzzük meg a vadrizst. Tisztítsuk meg páncéljuktól a garnélarákokat, csak a farkukat hagyva rajtuk. Mossuk meg és itassuk le róluk a nedvességet. 200°C-os sütőben olvasszuk meg a vajat egy magasabb falú tepsiben. A garnélarákokat fűszerezzük sóval, fokhagymával és petrezselyemzölddel. Jól keverjük össze és egy rétegben terítsük szét a tepsiben úgy, hogy közben megforgatjuk a vajban. Sütőben fedetlenül 5 percig sütjük, majd megforgatjuk a rákokat és megszórjuk reszelt citromhéjjal és petrezselyemzölddel, meglocsoljuk citromlével. További 8-10 percig sütjük, míg megpuhul. Tálaláskor a rákokat a vadrizs tetejére helyezzük és citromcikkelyekkel díszítjük.

Vadrizses sertésszeletek

Hozzávalók 4 főre: 10 dkg vadrizs, kb. 0,4 liter csirkehúslé, 60 ml (4 evőkanál) fehér bor vagy almabor, 1 nagy fej vöröshagyma apróra vágva, 4 szelet sertéshús, kb. 2,5 cm vastagságúra vágva, 1 kisebb főzőalma magház nélkül, 1 közepes paradicsom szeletekre vágva, petrezselyemzöld apróra vágva.

Háromszor mossuk meg a vadrizst meleg vízben. Tegyük fel főni egy 2 literes edényben. Adjuk hozzá a húslevet, a bort és a hagymát. A tetejére helyezzük rá a sertésszeleteket, fedjük le, és 160°C-on egy óráig süssük. Ha kész, a fedőt vegyük le róla, majd alma- és paradicsomszeletekkel borítsuk be. Újra fedjük le, és még további 30 percig süssük.

Földközi-tengeri vadrizses tonhal

Hozzávalók 2 főre: 25 dkg főtt vadrizs, 1 db kis cukkini, héjával, vékony szeletekre vágva, 1 közepes fej vöröshagyma nagy kockákra vágva, 80 ml (5 evőkanál) olívaolaj, 4 gerezd fokhagyma áttörve vagy apróra vágva, ½ teáskanál fűszerkeverék (kakukkfű, őrölt petrezselyemzöld, csombord vagy oregano), 2 szelet frissen vagy roston sült tonhal.

Készítsük elő a vadrizst, a cukkinit és a vöröshagymát. Melegítsük fel az olajat a fokhagymával, a sóval és a fűszerekkel együtt. A fakanál hátoldalával nyomkodjuk az olajba a fűszereket, hogy ízük átjárja az olajat. Adjuk hozzá a cukkinit, a vöröshagymát és állandóan kevergetve kb. egy percig óvatosan pirítsuk. Adjuk hozzá a főtt vadrizst és pároljuk át míg ez is átmelegszik! Melegen tálaljuk, frissen sült tonhalszeletek köreteként, tetejét frissen aprított petrezselyemzölddel vagy fűszerekkel szórjuk meg.

Gyümölcsös vadrizs töltelék

Hozzávalók (például 5 kg-os pulykához): 35 dkg főtt vadrizs, 15 dkg zsemlemorzsa, 3 dkg mazsola, 2 dkg dió apróra vágva, 1 db alma meghámozva és apróra vágva, 8 dkg vaj olvasztva, 60 ml (4 evőkanál) narancslé.

Főzzük meg a vadrizst. Keverjük össze a főtt vadrizst a többi hozzávalóval és használjuk fel vadszárnyasok, pulyka (mell), kappan vagy csirke (mell) megtöltéséhez. Másképpen is elkészíthetjük: tegyük a tölteléket kivajazott tepsibe és 160°C-os sütőben másfél óráig lefedve süssük meg.

Vadrizses lecsó

Hozzávalók: 10 dkg vadrizs, 180 ml olívaolaj, 2 db nagy zöldhúsú paprika szeletekre vágva, 45 dkg gomba szeletekre vágva, 1 nagy fej vöröshagyma vékony szeletekre vágva, 2 gerezd fokhagyma apróra vágva, 3 közepes méretű cukkini ½ cm-es szeletekre vágva, 1 kisebb padlizsán kockára vágva, 4 közepes paradicsom meghámozva, cikkelyekre vágva, 2 teáskanál őrölt fekete bors, ½ csokor petrezselyemzöld apróra vágva.

Főzzük meg a vadrizst. Hevítsük fel serpenyőben vagy wokban az olaj egyharmadát, adjuk hozzá a paprikát, a gombát, a vöröshagymát, a fokhagymát. Pároljuk 5 percig, majd öntsük ki egy tálba. Tegyünk a serpenyőbe 2 evőkanálnyi olajat és tegyük bele a cukkini szeleteket. Nagy lángon 10 percig pároljuk, míg megpirul, majd öntsük a tálba a többi zöldséghez. A maradék olajat is hevítsük fel és 5 percig pároljuk meg benne a padlizsánt, majd adjuk hozzá az összes zöldségfélét. Keverjük jól össze a vadrizzsel és a paradicsommennyiség felével. Sózzuk, borsozzuk meg, tetejét pedig petrezselyemzölddel szórjuk meg és a maradék paradicsomcikkelyekkel díszítjük. Melegen vagy szobahőmérsékleten tálaljuk.

Almás mazsolás vadrizs

Hozzávalók: 15 dkg vadrizs forró vízben megmosva, 0,75 liter almabor, 6 evőkanál vaj, 2 dkg szeletelt mandula, 2 dkg mazsola apróra vágva, ¾ teáskanál só, ½ teáskanál őrölt bors, ½ teáskanál őrölt fahéj, ¼ teáskanál őrölt szerecsendió, 1 db nagy alma meghámozva, kimagozva és kockára vágva.

Egy nagy lábasban tegyük fel főni a vadrizst az almaborral és 0,4 liter vízzel. Forraljuk fel, keverjük meg, és 40-45 percig kis lángon puhára főzzük. Szűrjük le, majd egy nagy serpenyőben olvasszuk meg a vajat, adjuk hozzá a mandulát és a mazsolát, majd közepes lángon addig pároljuk, míg a mandula megpirul. Adjuk hozzá a fennmaradó nyersanyagokat és további 2 percig pároljuk még. Végül keverjük el benne a vadrizst és melegítsük fel tálalási hőmérsékletűre.

Füstölt sonkás vadrizs leves

Hozzávalók 6 főre: 8 dkg vadrizs, 3 szelet füstölt sonka kockára vágva, 1 közepes fej vöröshagyma kockára vágva, ¼ fej zellergumó kockára vágva, 1 db kis sárgarépa kockára vágva, 1,25 liter csirkehúslé, 0,25 liter tejszín, ¼ teáskanál só, ¼ teáskanál őrölt fehér bors, petrezselyemzöld a díszítéshez.

Mossuk meg forró vízben háromszor a vadrizst, szűrjük le. Egy nagy lábasban ropogósra pirítjuk a sonkát, adjuk hozzá a hagymát, a zellert, a sárgarépát és a vadrizst. Kevergetve pároljuk meg üvegesre a hagymát kb. 3 percig, majd adjuk hozzá a csirkehúslét és forraljuk fel. Állítsuk kis lángra a tűzhelyt, és főzzük puhára a rizst kb. 40-45 perc alatt. Öntsük hozzá a tejszínt, fűszerezzük sóval, borssal. A tetejét apróra vágott petrezselyemzölddel szórjuk meg.

Vadrizses zöldségleves

Hozzávalók 6 főre: 7 dkg vadrizs megmosva, ½ liter forró csirkehúslé, 45 dkg gomba szeletelve, 4 evőkanál vaj, 1 közepes fej vöröshagyma apróra vágva, ½ fej zellergumó apróra vágva, 1 zöldhúsú paprika apróra vágva, 5 dkg finomliszt, 2 liter csirkehúslé.

Kis lángon főzzük puhára a vadrizst a csirkehúslében 30 percig. Vegyük le a lángról, fedjük le és ne szűrjük le! Egy nagy lábasban pároljuk meg 2 evőkanál vajon a gombát 10 percig, majd öntsük ki egy külön tálba. Tegyünk újra 2 evőkanál vajat a serpenyőbe és ebben pároljuk meg a hagymát, a zellert, és a paprikát, míg puha nem lesz. Pépesítsük el ezeket egy kevéske csirkehúslé hozzáadásával, majd újra a lábasba öntve forraljuk fel. A lisztből és a csirkehúsléből készítsünk habarást, öntsük a forró zöldséghez és sűrítsük be. Adjuk hozzá végezetül a gombát és a vadrizst. Kóstoljuk meg és sózzuk, borsozzuk. Forrón tálaljuk.

Vadrizses sonkatekercs

Hozzávalók 4 főre: 30 dkg főtt vadrizs, 10 dkg gomba, 2 evőkanál vaj vagy margarin, 1 közepes fej vöröshagyma apróra vágva, 2 evőkanál finomliszt, 0,25 liter csirkehúslé, 0,25 liter tejszín, só és őrölt bors, ízlés szerint, 8 nagy szelet főtt sonka, petrezselyemzöld.

A gomba közül négy nagyobb kalapját belülről kimélyítjük. A többi gombáról is eltávolítjuk a törzseket és apróra vágjuk. Serpenyőben vajon aranysárgára pirítjuk a négy gomba kalapját és háztartási papírtörlőre helyezzük őket. Tegyük a serpenyőbe az aprított gombát és hagymát, pároljuk, míg a hagyma megpuhul. Szórjuk meg liszttel, vegyük le a tűzről és óvatosan öntsük hozzá a húslevet, majd a tejszínt és újra tegyük a lángra. Állandó keverés mellett sűrítsük be. Sózzuk és borsozzuk ízlés szerint. A mártás negyed literjét öntsük egy sütő tepsibe, egy deciliternyit az étel leöntésére tartalékolunk. A serpenyőben maradt szószhoz keverjük a vadrizst. A vadrizses keveréket töltsük bele a sonkaszeletekbe, göngyöljük össze, és nyílásukkal lefelé helyezzük bele a tepsibe. A sonkatekercseket öntsük le a maradék szósszal és alufóliával borítsuk be. 180°C-ra előmelegített sütőben 25 percig sütjük. Tálaláskor a pirított gombafejekkel és petrezselyemzölddel díszítjük a sonkatekercseket.

Vadrizzsel töltött tojás

4 dkg vadrizs, 1 ½ teáskanál őrölt köménymag, 12 db kemény tojás meghámozva, félbe vágva, 4 szelet főtt sonka darálva, 90 ml (6 evőkanál) majonéz, 30 ml (2 evőkanál) Dijon-típusú mustár, só és őrölt bors, ízlés szerint.

Főzzük meg a vadrizst a köménymaggal ½ liter vízben lefedés nélkül, míg a vadrizs a vizet fel nem szívta és puha nem lett. A tojások sárgáját törjük össze és adjuk hozzá a vadrizst, a darált főtt sonkát, majonézt, mustárt, sót és őrölt borsot ízlés szerint. Töltsük meg a tojásfehérjéket és hűtsük le tálalásig.

Zöldséges omlett

45 ml (3 evőkanál) olívaolaj, 1 kis fej vöröshagyma vékonyra szeletelve, 10 db tojás, 12 dkg főtt vadrizs, 2 dkg (1 maroknyi) paraj apróra vágva, 5 dkg reszelt Parmezán, 1 evőkanál petrezselyemzöld apróra vágva, 1 gerezd fokhagyma apróra vágva, 1 teáskanál só, őrölt bors, ízlés szerint.

Hevítsük fel az olajat egy magas falú serpenyőben. Pároljuk üvegesre a vöröshagymát. A többi hozzávalót habverő géppel keverjük jól el, és öntsük a hagymához. Kis lángon kb. 3 percig süssük, fakanállal óvatosan lazítsuk fel. Tegyük 10 percre 175°C-os sütőbe, hogy a teteje is megsüljön. Vegyük ki a sütőből, lazítsuk fel még egyszer fakanál segítségével. Vágjuk cikkelyekre.